понеделник, 30 ноември 2015 г.

МАЛКО ЗА РИСК МЕНИДЖМЪНТА

В края на месеца е време на равносметки. Обикновено разглеждам резултатите на месечна база в сравнение с годишната.

Лихвите на банките по едногодишните депозити са много ниски - около 2%, максимум 3 %.
Можете да направите сравнението на http://www.moitepari.bg/Depoziti/Depoziti.aspx

Има една малко по-неконсервативна форма на инвестиции - колективните инвестиционни схеми. Балансираните фондове са около 3 до 5 процента на годишна база. Високо рисковите са даже отрицателни към момента. Т.е ако бях вложил парите си в такива инструменти, резултатът щеше де е по-нисък или равен на инфлацията за годината. 

Сега да видим FS. 
През този месец сме направили общо 52 сделки. От тях:

Успешни сделки 13
Неуспешни сделки 11
Сделки при които "стопът" е ударен след като е поставен на "0" - 18.

Краен резултат - ръст от 9,5% спрямо капитала с който сме започнали месеца. Със сигурност това е по-добър резултат, отколкото ако бяхме инвестирали в банков депозит или колективна инвестиционна схема. Целта ми във форекс е около 10% месечен ръст. Ако дойде повече, добре дошло.

Вярно е, че ако бяхме оползотворили пропуснатите възможности за откриване на нови позиции и добавяне към старите резултатът щеше да е около 16%. Но битият бит, а...

Вярно е обаче, че ако не бяхме спазвали правилата за които ви говоря сега, резултатът щеше да е отрицателен. 

Кои са нашите правила за риск мениджмънт:

1. Никога, ама никога не поставяме на риск повече от 50% от печалбата от миналия месец. Останалата част капитализираме. Това ни предпазва от прекомерно търгуване. Също така ни гарантира някаква запазена печалба за месеца. 

2. За печеливша сделка считаме тази, при която "стопът" е преместен на печеливша позиция спрямо входа. Позволяваме си да поставяме на риск само половината от фиксирания, а не предполагаемия профит.

3. Поставяме плитки стопове. На дневна графика това е 1, максимум два бара в обратната посока. На втория ден поставяме стопа на "0". Ако пазарът продължи в нашата посока, добре, ако ли не, поне няма да загубим. За това предпочитаме да влизаме при свършване на корекция, отколкото при поразяване на фрактал.

4. Ако има сигнал за вход или добавяне и той не се реализира със следващия затворен бар, отменяме го. В такъв момент е по-добре да се чакат по-добри времена.

5. Не влизаме в сделка при която очакваният профит е по-малко от два пъти по-голям от сумата която бихме загубили при реализиране на стопа. Това може да се определи или чрез нивата на Фибоначи, или нивата на подкрепа и съпротива. 

Лично аз търгувам само на дневна графика. Опитвал съм на всякакви времеви диапазони, но дневната графика най-ми допада. Употребявам по 1 час на ден или вечер след 20.00 часа, или сутрин преди 9.00 часа. През останалото време мога да правя куп други неща. Включително и самообразование.

И още нещо: Във FS са включени три много мощни егрегора - егрегорът на парите, егрегорът на човешката алчност и егрегорът на човешкия страх от загуба. Това са страшно енергоемки неща и не бива да допускате да бъдете "обсебени". Веднъж взели решение по дадена позиция, не променяйте решението. Оставете Пазарът да отговори и разглеждайте след като изтече съответният таймфрейм.

Пожелавам успех на всички!

Ако написаното ви е свършило работа, моля кликнете върху някоя от рекламите на сайта.







Няма коментари:

Публикуване на коментар