неделя, 10 март 2013 г.

ОТ ИВАЙЛО „БЪРДОКВАТА“ ДО ЕДИН С ПЯНА НА УСТАТА

В интересно време живеем. Щеше ми се да е малко по-различно, но едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го направиш. Мисля си за поговорката „съдбата като ти поднесе лимон, от него да си направиш лимонада“. Днес гледам по телевизията един от водачите на протестите, името му не помня. Моряшка фланелка, революционна ярост в очите и още малко ще му излезе пяна на устата. Говори с фалцет и не ще да се приватизира БДЖ. Още една бройка и ще стигне до тезите на друг болен мозък да прави национализация. Може да направиме и малко колективизация и „вся власт советам...“

В същност, мисля си, ние като народ сме доста успешни въстаници. Генетичните кодове на Спартак добре са се интегрирали в несъзнанието ни. Опитвам се да намеря общото между Спартак, въстанието на Ивайло (прякорът му е бил „Бърдоква“, т.е. маруля), поредицата бунтове през вековете, та да стигнем до падането на Петър Младенов, Жан Виденов и сега Бойко Борисов. Историята прецизно се повтаря. Бунтът бута господаря, после вождът се жени за царицата и после го „убиват„. Това показва едно: лесно можем да разрушим. Което в същност не е лошо, защото всяко разрушение освобождава енергия и отваря място за нов ред. Някои го наричат хаос, но за мен хаосът просто е ред от друг порядък. Въпросът е как да го постигнем по Закона за най-малкото усилие, който е основен закон на Вселената. А това е по-висше умение. Умението съзнателно като общество да работим с институциите. Не за друго, а защото тези институции в същност са... наше отражение. А за да се научим ще ни трябва още някое друго прозрение.

Сегашните водачи на бунтовете са млади. Не са били „Чавдарчета“. Още в първи клас през втория срок трябваше да научим наизуст стихотворението за Чавдар Войвода. Хайдутин, закрилник на народа. Какво значи хайдутин? Другата дума е хайдук. Крадец и разбойник. И това също е записано в генетичните ни кодове. И когато отидем до урната, тези генетични кодове вече от емоционален фон са се трансформирали в мисли, слова и действия. И нещо се случва. Да помислим за това...

Няма коментари:

Публикуване на коментар